• Domy z bali

    wood-483965_640Przy budowie domu coraz częściej zwracamy uwagę na ekologię. Ostatnio coraz modniejsze stały się domy z bali. Jedni kupują stare domy i przenoszą je w nowe miejsca kawałek po kawałku, inni wolą sami sobie zaprojektować i zbudować od podstaw. Obie te metody mają swoje plusy i minusy.

    Stare domy maja swój urok, często maja ponad 100 lat i drewno wykorzystane do ich budowy jest już wysezonowane, nie pracuje i nie pęka.

    Jednak zawsze problemem pozostaje sam projekt. Kiedyś w domach nie było łazienek i wc, składały się głównie z jednej dużej izby i są problemy z dostosowaniem ich do dzisiejszych potrzeb mieszkalnych. Z tego powodu coraz częściej buduje się z nowych materiałów według nowoczesnego projektu i tylko postarza żeby miały swój urok i wyglądały jak by miały ponad 100 lat.

    Jednak niezależnie którą z opcji log-home-95677_640wybierzemy, musimy się zastanowić nad największym problemem z którym się borykają właściciele drewnianych domów – ogrzewaniem. W domu z bali nie można zamurować rur do CO tak jak w murowanym. Wszystko musi być poprowadzone po wierzchu, miedzianymi rurkami co znacznie podnosi koszt. Niestety tego się nie da uniknąć. Można się ratować kominkami jednak to jest później bardzo kosztowne w eksploatacji i wymaga ostrożności – jedna iskra i domu nie ma. Reasumując – jeżeli planujecie dom z bala dokładnie przemyślcie jak będziecie go ogrzewali, czy ma to być dom całoroczny czy tylko sezonowy.

Author: