• Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?

  workers-640975_640Na samodzielną budowę domu decyduje się już mniejszość z nas – najczęściej prace powierzamy ekipom, które w tej dziedzinie posiadają odpowiednie doświadczenie oraz zaplecze. Żeby jednak budynek był optymalnie wykonany zgodnie z projektem, konieczna jest solidna ekipa, której będzie można zaufać. Jak wobec tego znaleźć specjalistów?

  Kto pyta, nie błądzi

  Przede wszystkim warto postawić na rekomendacje – jeżeli w okolicy ktoś prowadzi prace budowlane, warto zapytać właścicieli, czy są zadowoleni, albo też skontaktować się z pracownikami na budowie, by uzyskać informacje o firmie, która realizuje prace. Również warto zapytać swoich znajomych, którzy budowali dom w okolicy – być może znajomy znajomego będzie mógł polecić sprawdzoną przez siebie ekipę.

  Sprawdź listy certyfikowanych wykonawców

  Często listy tego rodzaju można uzyskać od producentów różnych materiałów budowlanych – to wartościowe źródło informacji, zwłaszcza wtedy, gdy wybiera się określone materiały czy technologie, które nie są jeszcze rozpowszechnione.

  Warto czytać fora internetowe

  Również dużo pomocnych informacji dotyczących doboru ekipy lub też bezpośrednie rekomendacje można znaleźć na forach internetowych oraz na innych serwisach poświęconych pracom budowlanym. Warto jednak pamiętać o tym, by zachować dystans do zamieszczanych online informacji – nie zawsze są one rzetelne, a często stanowią po prostu reklamę.

  Jak wybrać najlepszą ekipę?

  Zwykle jest tak, że przy doborze odpowiednich ekip należy podjąć decyzję, która z kilku będzie najlepsza. Konieczne jest wtedy skontaktowanie się z wykonawcami i przedstawienie im swoich zamiarów – konieczne będzie przy tym dostarczenie projektu architektoniczno-budowlanego. Warto też posiadać kosztorys i przedmiar robót – wtedy będzie można porównać informacje z tymi przekazanymi przez wykonawcę, aby wyselekcjonować najlepszą ofertę dla ciebie. Pod uwagę powinno się też wziąć następujące kwestie: znajomość danej technologii budowlanej przez wykonawcę, jego zaplecze technologiczne oraz referencje.

  Zatem znalezienie dobrej ekipy budowlanej niejednokrotnie jest jak ruletka – nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi, barrow-420728_640ale można zminimalizować ryzyko, wybierając polecane i doświadczone ekipy. Trzeba jednak zawsze z rezerwą podchodzić do każdej oferty, ponieważ nie każda jest tak atrakcyjna. Nie warto zatem pozostawiać poszukiwań na ostatni moment – lepiej zabrać się za to jak najszybciej – trzeba pamiętać, że polecane ekipy często mają zarezerwowane terminy na wiele miesięcy do przodu!

Author: