• piec_wolnostojacy

  Piece wolnostojące, czyli kozy

  Znane niemal wszystkim kozy, kojarzą nam się przede wszystkim z wizytami na wsiach i wbrew pozorom, nie chodzi tutaj o zwierzęta, lecz o piece wolnostojące. Kozy grzewcze są to bowiem urządzenia przypominające małe kominki, tyle, że lżejsze, na nóżkach i nie wymagające obudowy, a także posiadające własny wylot spalin, który należy podłączyć do przewodu kominowego. Nawet najnowsze piece wolnostojące swoim wyglądem imitują często rustykalny styl, choć na rynku można spotkać także kozy grzewcze o nowoczesnym wyglądzie. Zainteresowany? Oto kilka niezbędnych informacji, które musisz poznać zanim dokonasz zakupu:

  Materiał

  Piece wolnostojące zazwyczaj wykonuje się z żeliwa lub stali. Oba te materiały mają dużą zdolność grzewczą. Żeliwo pozwala na wykonywanie tradycyjnych wzorów, zaś stal kojarzy się raczej z bryłami i piecami nowoczesnymi. Niemniej jednak, oba typy często – w celach ozdobnych – wykańczane są kolorową ceramiką.

  Moc

  Moc nominalna jest bardzo ważnym kryterium, kiedy wybieramy piece lub kominki, mające nas ogrzewać, a nie tylko zdobić pomieszczenie. Dostępne na rynku kozy posiadają moc nominalną od 3 do 17 kW, co pozwala im wypełnić ciepłem nawet 500 m³. Ważny jest także czas palenia. Dobry piec wolnostojący to taki, który przy zredukowanym dostępie powietrza, nie spala pełnego załadunku opału szybciej niż w przeciągu 6 godzin. Najlepsze – są w stanie utrzymywać żar nawet przez 15 godzin.

  Opał

  W kozach zazwyczaj pali się drewnem, choć istnieją też piece wolnostojące przystosowane do palenia węglem. I w jednym, i w drugim przypadku, zakup tych materiałów to rozwiązanie o wiele tańsze niż ogrzewanie na gaz bądź energię elektryczną.

  Instalacja

  Instalując samodzielnie piec wolnostojący w swoim domu, musimy pamiętać, że jego własny wylot spalin powinien znajdować się bezpośrednio nad urządzeniem. Ten własny komin kozy grzewczej należy podłączyć do przewodu kominowego w domu. Wymogi, co do jego wielkości są uzależnione od rozmiaru paleniska i podawane przez producentów. Trzeba też zadbać o podłoże pod kozą, gdyż będzie ono poddawane działaniu wysokich temperatur. Najlepiej, jeśli podłogę w tym miejscu wyłożymy odpornym na temperaturę szkłem, kamieniem, cegłą bądź terakotą.

  Dzięki uprzejmości http://ekotech-kominki.pl/content/8-piece-i-kozy

Author: